Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: Konstrukcja LED 18w
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich, jako ze nie doszukałem sie nigdzie prostej instrukcji a nie znam sie jakoś super na elektrykę zakładam temat, w którym chciał bym dowiedzieć sie jak poprawnie zbudować lampkę.
W planach mam kupienie: diody 4x 3w cree biale, 1x 3w royal blue cree, 1x 3w czerwona cree, czyli 6x3w,wszystko chciał bym połączyć szeregowo pod zasilacz 20w (?) same diody oczywiście na radiatorach 20mm i na radiatorze aluminiowym ok.20x10cm. Czy dobrze kombinuje? Czegoś jeszcze mi potrzeba? Widziałem ze niektórzy stosują rezystory, inni nie, dlaczego? Pozdrawiam i liczę na wasza pomoc Smile
potrzebny driver, w zależności jaka dioda na jaki prąd, oczywiście zasilacz stałoprądowy
Driver czyli powszechnie "radiator"? Myślałem o diodach xp-e jeżeli dobrze kojarzę. A zasilacz 20w był by odpowiedni? Zna ktoś w ogóle miejsce gdzie można by dostać taki panel/ radiator żebrowy?
ro_soch napisał(a):Zna ktoś w ogóle miejsce gdzie można by dostać taki panel/ radiator żebrowy?

np tu
https://www.piekarz.pl/pl/?group=199
ro_soch Driver to nie radiator tylko właśnie zasilacz Smile musisz sprawdzić ile każda dioda ma mA, sumujesz i wtedy dopasowujesz driver. Np. masz 10 diod 1W, każda 350mA, czyli driver potrzebujesz na 3.5A. Jeśli coś pomieszałem to proszę o sprostowanie.
dikej pomieszałeś, przy połączeniu szeregowym sumujesz napięcia nie prądy bo każda dioda ma być obciążona prądem 350mA a cały układ zasilany napięciem U=(ilośc diod razy napięcie każdej diody podawane w Voltach)
przy połączeniu równoległym by było jak piszesz ale wtedy na każdej diodzie musiałby być osobny driver aby każda otrzymała 350mA a jest to nie rentowneSmile
ro -soch widze że pojecie o elektronice masz nikłe, driver to nie radiator. zasilacz 20W powinien dać rade kwestia jakie prądy i napięcia na diodach. zwróć uwagę, że wiekszość diodek cree ma prądy rzędu 1A-1,5A czyli 1000-1500mA a driver to urządzenie stabilizujące prąd do odpowiedniego dla diody poziomu, żeby nie było za niskie i dioda pracowała na poł gwizdka i nie za duże żeby się nie przepaliła.

jeśli chcesz je połączyć szeregowo to musisz mieć zasilacz co najmniej 1000mA 16V (jeśli ledy są na 1000mA) stałoprądowy, jeśli nie jest stałoprądowy to musi być driver
A do jakiego akwarium planujesz taką lampkę ? Poleciłbym Ci zastosować diody 1w a nie 3w ponieważ nie będziesz miał aż tak skupionego światła jak przy 3w(no chyba że podwieszasz lampkę, ale i tak lepiej doświetlony będzie zbiornik przy 1w)
Pojęcie mam naprawdę nikłe, sugeruje sie tym co przeczytałem ale brakuje mi poukładanie tego wszystkiego, wcześniej myślałem o połączeniu 14x power led białych, 2niebieskie i 2czerwone, wszystkie 1w, sam nie wiem dlaczego wpadłem na 3w, ale kierowałem sie tropem lampy zetlight. Chociaż tam sa diody 1w oraz zielone diody. Chciał bym wykonać lampkę, przy której będę zadowolony z efektu. Docelowe akwarium to kostka 37l, link w podpisie Smile lampkę myślałem żeby zamocować na wysięgniku, bez podwieszania na linkach ale z regulacja wysokości.
Nie wiem tez czy podłączenie równolegle a szeregowe ma wpływ na jakość światła?
To będziesz robił na CREE XP-G2 Cool 1W-5W 300-1500mA czy na power led 1w. 350mA ?


link do hurtowni z radiatorami w Poznaniu. http://www.metal-stop.pl/oferta_aluminiu...atory.html
Jeżeli tam nie ma odpowiednich to zobacz na http://www.piekarz.pl
powiem tak, jesli to twoja pierwsza lampa to polecam takie połączenie:

zasilacz, dioda plus baza

do tego dobierasz sobie czerwone równiez 1W i zielone lub niebieskie(ja w swojej lampie zastosowałem zielone i czerwone jak zetlight i jestem bardzo zadowolony)

wszystko łączysz szeregowo i hula bez problemów, jedynie diody z baza trzeba przykleic na wiekszy radiator
To może inaczej, dla mnie jest to bez róznicy jakie diody zakupię, liczy się efekt, a jako że jestem zielony w temacie, nie mam porównania pomiędzy cree, a power led, 3w a 1w, więc może spytam tak:
Znalazłem już na piekarz.pl radiator który by mi odpowiadał
http://www.piekarz.pl/pl/?item=46039
do tego chciał bym zamocować 14 diod białych
http://www.piekarz.pl/pl/?item=43024
2 diody niebieskie
http://www.piekarz.pl/pl/?item=42637
i 2 diody czerwone
http://www.piekarz.pl/pl/?item=42635
Nie bardzo potrafię jeszcze dobrać zasilacz, nie wiem też czy jaki rodzaj połaczenia jest korzystniejszy i czy różnica między nimi jest znaczna. Jeżeli ktoś mógł by coś podesłać, najlepiej z tej samej strony?

Czy takie zestawienie ma jakiś sens, czy kupując takie diody, w takiej ilości i do takiego litrażu wyjdzie mi totalna klapa? Może nawet te 18 diod to znacznie za dużo i wystarczyło by np. 15 sztuk?

PS. Bohen, jak pisałem to nie było jeszcze wiadomości od Ciebie, dzięki za podesłanie zasilacza i diod, ale czy to co podesłałem na piekarzu było by ok? Mogł bym wtedy wszystko wrzucic w jedną przesyłke razem z radiatorem Smile
a o to zasilacz , jest na stronie co prawda tańszy na 700mA ale pewnie nie ogarniesz łączenia diodek i równolegle i szeregowo, wiec bezpieczniejszy dla ciebie będzie ten i łączenie tylko szeregowe, mam nadzieje że wiesz jak, bo jak je połączysz do niego równolegle to będzie klapaTongue
Myslę że dał bym radę połączyć diody równolegle i szeregowo, ale raczej nie ma to sensu na pierwszy raz, a różnicy cenowej dużej nie ma Smile
Złożę zamówienie na to co ustaliliśmy i zobaczymy co dalej z tego wyjdzie, zamówie chyba i zielone i niebieskie żeby mieć porównanie widma Smile
Rozumiem że przy podłączeniu szeregowym użycie oporników nie jest konieczne, a kolejność diod w szeregu jest bez znaczenia?

Wielkie dzięki chłopaki za pomoc, bo sam by to kminił tygodniami Smile
przy tym zasilaczu już żadne oporniki nie są potrzebne, a kolejność jest dowolna
Witam ponownie,

wstawiam mały making-of lampki, która działa i jest już nad akwarium, ale efekt ostateczny wstawię jak dorobię już jakieś podwieszenie, bo narazie całość oparłem na szybie nad akwarium Smile

pozdrawiam!
Stron: 1 2
Przekierowanie