Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: Ph rośnie po Hydro Mineral
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Powiedzcie czy to normalne:
Woda RO ma Ph 6,0. Dolałem na 10l wody RO, 2 ml Hydro Mineral z aqua artu (Wg. producenta ma być 2,5 ml na 10l wody). Dawka odmierzana strzykawką bo nie wierzę w te naciśnięcia. Niby nie podnosi Ph a tu się okazuje że tak nie jest. Dla porównania dodaję zdjęcia:

[Obrazek: d22505ed3596f23dmed.jpg]
A kto powiedział ze hydro mineral nie podnosi pH ??
To normalne ze to robi
Sprzedawca a sklepie stwierdził, że podnosi Gh a nie powinien podnieść Ph
kuki102 napisał(a):Niby nie podnosi Ph a tu się okazuje że tak nie jest

Jak ma nie podnieść pH skoro w swoim składzie ma min. wapń, magnez i sód?Tongue
Ph wody RO wynosi 7(neutralne). Filtr RO nie może zakwaszać wody. Wynik tej wody wskazał wartoś 6, ponieważ ta woda jeszcze nie zdążyła się natlenić. Gdzieś to jest dokładnie wytłumaczone, ale nie pamiętam na jakim forum. Skoro Hydro mineral podnosi Kh i Gh to Ph też raczej musi Wink.
Patyczak97 napisał(a):Ph wody RO wynosi 7(neutralne). Filtr RO nie może zakwaszać wody

Z drugą częścią Twej wypowiedzi można się zgodzić, woda z filtra RO powinna mieć neutralne, obojętne pH, ale...
Patyczak97 napisał(a):Wynik tej wody wskazał wartoś 6, ponieważ ta woda jeszcze nie zdążyła się natlenić.

I tu moim zdaniem powielasz bzdury głoszone na forach... Wynik ph wody-lekko kwaśny z powodu zerowego kH, czyli taka woda nie posiada bufora, zatem w bardzo łatwy sposób rozpuszcza się w niej C02 z atmosfery dając takowe pH...Tlen o wiele trudniej rozpuszcza się w stojącej wodzie, przecież "trąbi" się na forach, by stworzyć ruch tafli wody, by ją napowietrzyć(natlenić)
No to by tłumaczyło moje inne niż przewidywane wyniki ph po podmianach wody. Zawsze wyliczałęm niższe ph niż się okazywało w pomiarach. Dzięki za odpowiedzi.
Wydawało mi się, że to zależne. Myślałem, że gdy ta woda się natleni to CO2 zostanie "wyparte" przez tlen i dwutlenku węgla będzie na tyle mało, że nie będzie mógł obniżać Ph. Dlatego odradza się stosowania napowietrzacza(bąbelek) w akwariach roślinnych, aby nie wytrącał CO2. Dobrze kombinuje Rolleyes?
Dobrze myślałeś i dobrze kombinujesz Wink Wpływ na pH wody ma jej twardość węglanowa (kH), rozpuszczony w niej C02 i tlen. Twardość kH=4 jest taką "bezpieczną zaporą" stabilizującą pH. Poniżej tej wartości dwutlenek ma ułatwione zadanie, bo łatwiej rozpuszcza się w wodzie a tym samym ją zakwasi. Co do "niepolecania bąbelek w akwariach"...w tym przypadku mniej tu chodzi o pH wody a bardziej jest to troską o "paliwo" dla roślin Wink. Zatem we wszystkim musi być równowaga, bo jedno zależy od drugiego i na odwrót. I jeśli jest to zachowane to możemy cieszyć się widokiem naszego pięknego akwa Thumbsup
Tak czy inaczej Hydro mineral podnosi Kh, Shrimp Mineral nie podnosi KH
A akwarium roślinnym gdzie mam 100% RO zmineralizowane Hydromineral parametry po 3 miesiącach KH 2 , pH pomiędzy 6,4-6,8 (nie umiem rozpoznać dokładnie koloru ze skali Zoolek)
Znowu temat pH, KH i GH Biggrin
Woda po RO może mieć różne pH, ale nie daleko odbiegające od pH wody z jakiej została wytworzona. Pomiar testem kropelkowym przy niewielkim KH (bliskim zero) pokaże pH... wskaźnika testu.
Mineralizatory to są sole/mieszanki soli i podnoszą:
*Tylko GH - jeżeli są skomponowane z chlorków i siarczanów magnezu i wapnia - np. MgCl2*2H2O, CaSO4, MgSO4...
*Tylko KH jeżeli zawierają węglany i wodorowęglany sodowe i potasowe
*KH i GH (tak jak właśnie HM z AA) jeżeli zawierają węglany wapnia i magnezu.

Tlen nie ma właściwości kwasowo - zasadowych i nie wpływa na pH wody. Wody z dozowanym CO2 nie warto napowietrzać ponieważ napowietrzanie "wypłukuje" CO2. Rozpuszczalność gazów to zjawisko równowagowe. Oznacza to, że jeżeli weźmiemy wodę o zerowej zawartości gazów i postawimy ją np w pokoju to po pewnym czasie osiągnie ona stan równowagi przez rozpuszczenie się w niej gazów. Oczywiście takie rozpuszczanie jest najmniej skuteczne przy nieruchomej tafli wody a najbardziej skuteczne kiedy przez wodę przepływa powietrze z napowietrzacza. Woda nasycona CO2 ponad stan równowagowy też będzie dochodziła do równowagi szybciej napowietrzana niż nienapowietrzana.

Mam nadzieję, że nie namieszałem Tongue w razie co pisać a wyjaśnię jeszcze co trzeba.
adam_lodz napisał(a):Woda po RO może mieć różne pH, ale nie daleko odbiegające od pH wody z jakiej została wytworzona

To zdanie nie ma sensu, woda w kranie ph8,2 a z filtra osmozy 7. A 1,2 stopnia to jest sporo, to już jest rozrzut między wodą zasadową a obojętną, dlatego nie można twierdzić że woda ma nie daleko odbiegające ph przed i za filtrem
czym mierzysz? czyżby testem kropelkowym?
Niestety ne mam jak się odnieść do Twojego postu ale wstrzymaj się proszę z oceną sensu mojej wypowiedzi Smile
teraz mierze testami kropelkowymi, ale wcześniej jeszcze przy paletkach głównie sondy ph podpiete pod lajona a wcześniej skalara, mierzone również w wodociągach specjalistycznym sprzętem( znajomości czasem się przydają).

A głównym zadaniem filtra odwróconej osmozy jest wybicie wszystkich związków z wody w tym wapnia i sodu co zmienia jej odczyn w naszym wypadku zasadowego na obojetny
Stron: 1 2
Przekierowanie