Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: Chłodzenie akwarium (upały)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jako, że mamy upały, i temperatura wody przekracza u mnie 28, 29 st. pomyślałem sobie, że nieco przerobię pokrywę pod kątem chłodzenia jej a dokładniej wypompowywania powietrza ciepłego od świetlówek.

Do pracy są nam potrzebne:
-pokrywa w moim przypadku 80x35
- 2x wentylatory w moim przypadku: http://www.proline.pl/?p=FDR+SELEKTA+80MM ; http://www.proline.pl/?p=SCY+SLIP+140MM+1700 komputerowe
-Zasilacz
-śrubki i śrubokręty
-kombinerki i gwóźdź (w moim przypadku do wypalania w pokrywie dziur)

Kwestia połączenia dwóch wentylatorków jest następująca:
Przy każdym z wentylatorków są trzy kable, żółty, czerwony, czarny. Ja to zrobiłem tak. Żółty zupełnie nie przydatny można uciąć i wywalić. Połączyłem ze sobą dwa wentylatory czerwony kabel z czerwonym, czarny z czarnym. Od tego podłączyłem kable czarny z czarnym, czerwony z czerwonym, gdzie na końcówkach miałem złącze pin. Pin z dwoma wtykami(jeden usnąłem od żółtego kabla) podłączyłem do zasilacza od 1,5V-12V. Śmiga pięknie. Poniżej opis montażu.

W przerobionej pokrywie wywaliłem 2x18W T8 w zamian tego zamontowałem 2x24W T5 i 1x18W (arcadii), statecznik elektroniczny dałem nie w to samo co poprzednik ale na tylnej ściance pokrywy. Teraz w miejscu gdzie był stary statecznik, w tej jakby wnęce wypaliłem na bocznych ścianach dziury, tak żeby wentylatory ciągły ciepło od zamontowanych świetlówek. Na górnej tej listwie odkrywającej (żeby móc się dostać do miejsca starego statecznika) również wypaliłem dziurki, na takim obszarze powierzchni, którą zabiorą nam wentylatory. Następnie przykręciłem do pokrywy zupełnie na samym wierzchu i obydwa wytłaczają gorące powietrze od świetlówek. Cały projekt przemyślałem w taki sposób, aby ciepłe powietrze, lżejsze od zimnego ulatniało się do góry (czyli do wnęki od starego statecznika), tam się kumuluje(chociaż nie zdąży się skumulować, bo ciepłe powietrze zdąży zostać wyssane przez oba wentylatory).

Nie mam fotek, w momencie gdy to przerabiałem. Dlatego rozpisałem to najprościej jak potrafiłem.

Ps. Projekt ten nie zbija temperatury w zbiorniku, zadaniem jego jest wysysanie ciepłego powietrza powstałego ze źródła światła (czyli świetlówek), natomiast temperatura wody powinna być +/- 1st jak w pomieszczeniu.

Pomyślałem, że może takie niskobudżetowe odprowadzenie ciepła ze zbiornika się komuś z was przyda. Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, prosze pisać na numer gg: 41 40 441
Witam upały już dały się we znaki, używał ktoś taki termostat do sterowania wentylatorami ? daje rade ?
http://allegro.pl/termostat-rt-2o-odwrot...30234.html

Podłączyłem wentylator 120mm 12V nawiew do środka, 10cm nad taflą wody na 2 godziny i temperatura spadła z 28 na 26 C ale chciałbym żeby odbywało się to automatycznie.

Zasilacza użyłem 9V bo taki miałem, nominalnie 1350obr/min ale z tym napięciem myślę że koło 1000 wyciąga.
daje rade, mam dostęp do takich samych używek za 5 złSmile sam skorzystałem założyłem żeby nie płacić za dużo za prą, pomimo że w akwa ma być 28 stopni(palety) to i tak opłaca się kupić bo jak cały czas chodzą wentylatory to grzałka musi dogrzewać a jak nie chodzą to migiem od oświetlenia robi się ok 30-31 stopni
Bohen jak się pojawiasz w Poznaniu i dasz rade załatwić 2 szt. to daj znać,bo jak nie to muszę zamówić szybko na allegro.
O rybki się nie obawiam ale rośliny to kiepsko mogą znosić długotrwałą wysoką temp..
w poniedziałek będe w pozku, ale nie mam pewności że kolesia od termostatów dam rade dorwać w weekend
AVT1564 -zobaczcie sobie taki układzik (Google). Jest tam w miarę prosty schemat. Mam coś takiego na 3 wentylatorki #50. Do tego dołożyłem zieloną diodę LED sygnalizacyjną i mam pełny automat.
Steruje tym czymś temistor NTC110 10 kOm. Regulacja progu zadziałania potencjometrem.
Chodzi od blisko 3 miesięcy. Tu też uwaga do niektórych kolegów, którzy robią cuda aby wyciszyć
wentylatorki. Otóż po próbach jakie robiłem z super cichymi wentylatorami doszedłem do wniosku, że
główne źródło ewentualnego hałasu to sama pokrywa. Dział po prostu jak pudło rezonansowe.
Przekierowanie