Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: 700 litrów – projekt techniczny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jako, że wiedzy nigdy za dużo chciałbym uruchomić temat (mam nadzieję rozwojowy) związany z praktyczną wiedzą na temat rozwiązań technicznych w dużych akwariach.
Zagadnienie pierwsze:
KOMIN
Zakładając, że akwarium ma 200 cm długości i 50 cm szerokości. Jaki układ komina(ów) jest najkorzystniejszy?
WARIANT I
[Obrazek: 01projektakwarium700.jpg]
Jeden komin w jednym z narożników. Z czysto estetycznych względów, chyba najlepsze rozwiązanie.
WARIANT II
[Obrazek: 02projektakwarium700.jpg]
Równomierny odpływ z dwóch stron może mieć znaczenie przy długim zbiorniku. Pytanie tylko czy to konieczne przy 200 cm?
WARIANT III
[Obrazek: 03projektakwarium700.jpg]
Hmmm… Osobiście wydaje mi się, że to rozwiązanie jest najmniej estetyczne, ale jakby nie patrzeć, przy mniejszej ilości otworów stanowi sensowną alternatywę dla wariantu II.

Ciekaw jestem waszych opinii. Bo mimo że z pozoru zagadnienie wydaje się być prozaiczne, to jednak przy takim zbiorniku warto rozważyć każdą kwestię zanim wybuli się od kilku do kilkunastu stówek.
myślę że przy zbiorniku o długości 200 cm wystarczy jeden komin z którejś ze stron zbiornika i to wielkości takiej , by manipulacje w nim nie sprawiały problemu tzn aby spokojnie dało się do niego wsunąć dłoń.
(25-04-2011 10:25 )kristof napisał(a): [ -> ]wielkości takiej , by manipulacje w nim nie sprawiały problemu tzn aby spokojnie dało się do niego wsunąć dłoń.
Standardowe grzebienie przelewowe mają 32 cm długości. Jeśli komin byłby narożnikowy, to chyba w takim trójkącie spokojnie zmieści się dość spora dłoń.
Moim zdaniem (tyle że tylko głośno myślę, nie miałem z sumpami do czynienia) wystarczy w zupełności wariant I, wodę po akwarium można równomiernie rozprowadzić np za pomocą dobrze ustawionej deszczowni
200 cm to już trochę jest.
Myślę, że ważny jest tu jeszcze jeden aspekt, a mianowicie moc pompy,
a co za tym idzie ruch wody w akwarium,
idąc dalej różnice poziomów wody w akwa między "spoczynkiem" pompy, a jej "pracą",
a to ciągnie za sobą wielkość sampa i margines na w/w wodę.
Zasadniczo jeżeli będziesz chciał zachować dość duży przepływ wody przez samp to lepiej jak przelew będzie miał dłuższą krawędź.
Ja miałem około 30 cm bieżących przelewu na pompę OC 2500 + grzebień z Aqua Madica i powiem szczerze ,że poziom wody znacznie mi się podnosił w akwa po odpaleniu pompy.
Ja na Twoim miejscu chyba poszedł bym w dwa kominy ostatecznie w jeden centralny - wazne są oczywiści walory estetyczne nie wiem jak akwa będzie stało i co będzie widoczne.
Co do długości przelewu to długość dostępnych grzebieni Cię nie ogranicza, można zawsze dać 1, a drugi dociąć jak zabraknie.
Co do operowania w kominie, ja miałem komin prostokątny +/- 20x12mm i był na mocny styk więcej bym takiego nie zrobił.
Przekierowanie